Można jeździć. Nowa ulica oddana do użytku

14-12-2017, 14:00

W obecności Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka, Starosty Romana Cholewy oraz Burmistrza Łęcznej Teodora Kosiarskiego oddano do użytku nową ulicę łącząca osiedle Bobrowniki i Niepodległości z Pasternikiem.

Nowa droga wyeliminowała problem dojazdu i dojścia do szpitala. Zbudowano porządny chodnik i ścieżkę rowerową. Pojawiły się również: oświetlenie i pętla autobusowa przy szpitalu.
Kosztowna inwestycja została wysoko oceniona przez wojewodę i w połowie została dofinansowana z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej, a to oznacza dla budżetu Łęcznej ogromną oszczędność - około 2 mln zł!

Prace podzielone zostały na dwa odcinki - przed i za nowym rondem na ulicy Krasnystawskiej. Dłuższy ma 1219 m i obejmuje ulicę Wierzbową od pętli autobusowej przy Stokrotce oraz jej przedłużenie przez pola przy szpitalu do ulicy Perłowej przy pizzerii. Drugi odcinek ma długość 676 m. Rozpoczyna się za rondem i poprowadzony został do ulicy Przemysłowej przy „Mościskach” i targowisku miejskim.
W bezpośrednim sąsiedztwie ul. Wierzbowej powstały 132 miejsca postojowe, a w rejonie szkoły przy ul. Jaśminowej - dwie zatoki autobusowe. Z przystanku do szkoły prowadzi nowy chodnik o długości 72 m. Przy szpitalu powstała pętla, dzięki czemu autobusy dojadą bezpośrednio do niego. Wybudowane przy drodze chodniki i ścieżki rowerowe połączyły się w jeden system z chodnikami i ścieżkami wybudowanymi w poprzednich latach przy ul. Wyszyńskiego oraz przy szpitalu. Ostatecznie w cywilizowany sposób został rozwiązany problem „ścieżki do szpitala”.

Jednym z celów inwestycji  była poprawa dostępności szpitala dla mieszkańców i służb ratunkowych. Nowa droga od strony wschodniej udostępni komunikacyjnie budynek szpitala, oddział ratunkowy i lądowisko śmigłowców. Zyskają na tym mieszkańcy Łęcznej oraz służby ratunkowe i porządkowe. Zbudowana droga jednocześnie pełni rolę ewakuacyjną dla szpitala.

Nowa inwestycja promuje także rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W okolicy Zespołu Szkół nr 2 wybudowane zostało wyniesione przejście dla pieszych oraz zamontowano aktywne oznakowanie przejścia. Przy Stokrotce powstało oświetlone przejście dla pieszych.

Jest to już czwarta inwestycja drogowa gminy Łęczna dofinansowana z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A. Prace objęte zostaną 6-letnią gwarancją. Koszt inwestycji to 4,2 mln zł.

Dane urzędu

GMINA ŁĘCZNA
URZĄD MIEJSKI W ŁĘCZNEJ
21-010 Łęczna, pl. Kościuszki 5
tel. 81-53-58-600
fax: 81-752-02-42
e-mail:

NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
Elektroniczna Skrzynka Podawcza