Skrzydlata książka

19-12-2017, 13:27

O ile przepiórkę, bociana lub srokę większość z nas rozpozna bez trudu, to już ze zidentyfikowaniem licznie występujących w Łęcznej kopciuszka, pokląskw, kapturka, łozówki może być problem. Jeszcze trudniej może być przy gatunkach rzadkich jak np. remiz, zimorodek, pójdźka. Pomocna zatem będzie wydana właśnie książka „Ptaki Łęcznej”.

Gmina Łęczna wydała książkę zawierającą opis 50 gatunków ptaków występujących na terenie miasta, ich liczebności i różnorodności. Publikacja to efekt obserwacji i badań wykonanych przez ornitologów.
W książce znajdują się kolorowe zdjęcia ptaków wraz ze szczegółowym opisem, co pozwala na rozpoznanie gatunku nawet przez osobę o nikłej wiedzy ornitologicznej. Jest też mapka obrazująca występowanie poszczególnych gatunków na terenie miasta oraz informacje praktyczne dotyczące ich obserwacji i życia (np. pory dnia i roku, w których można słuchać śpiewu danego gatunku, sposób dokarmiania, informacja czy to gatunek zimujący w Polsce itp.). Nie brak w książce ciekawostek. Dowiemy się m.in., że pokląskwa potrafi naśladować głosy innych ptaków.

Książka „Ptaki Łęcznej” została opracowana przez dr. Grzegorza Grzywaczewskiego pracownika Katedry Zoologii, Ekologii Zwierząt i Łowiectwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Łukasza Bednara. Wydanie dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Album „Ptaki Łęcznej” już niebawem dostępny będzie w łęczyńskich szkołach i bibliotekach. My dla naszych, zainteresowanych publikacją, czytelników przygotowaliśmy kilka egzemplarzy książki. Będzie je można wygrać w konkursach.
Szczegóły podamy tuż po Nowym Roku na stronie www.leczna.pl oraz w serwisach społecznościowych.

Dane urzędu

GMINA ŁĘCZNA
URZĄD MIEJSKI W ŁĘCZNEJ
21-010 Łęczna, pl. Kościuszki 5
tel. 81-53-58-600
fax: 81-752-02-42
e-mail:

NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
Elektroniczna Skrzynka Podawcza